Interreligiöst systerskap - om undervisning

Den 9 april är det dags för nästa träff med Interreligiöst Systerskap. 
Temat denna gång är: ”Undervisning.”

Hur sker undervisningen i de traditioner vi finns i och hur har det sett ut tidigare? Vem undervisar vem, hur och vad? Vi delar våra tankar och erfarenheter kring detta med varandra. Ta gärna med texter och annat material från din tradition kring temat.

Välkommen du som är ny och du som har varit med många gånger! Du hittar oss också på Facebook och Instagram.
♀ ♀ ♀ 

TID:      Tisdag 9 april, 18.00 - 20.00.

PLATS:  Centrum för Religionsdialog, Skolhuset, Kammargatan 13. 

FIKA:   Vi bjuder på kaffe/te och veganska/vegetariska smörgåsar.

KONTAKTPERSON:
Vill du anmäla dig? Eller är du nyfiken och vill veta mer? Hör gärna av dig till Elisabet Ravelojaona, studentpastor.

Interreligiöst Systerskap är ett feministiskt och mångreligiöst forum, för dig som är kvinna och samtidigt delar erfarenheten av att vara religiös, troende eller sökande. Du hittar oss på Facebook både med en sida och en grupp. Gå gärna in och gilla oss för att vara uppdaterad om vad som händer!

Anmäl dig gärna till kontaktpersonen ovan, eller via vårt Facebookevent, som du hittar här.

Ps - Du vet väl att Interreligiöst Systerskap nu också finns på Instagram? Gilla oss gärna!