SKAPAkväll

då prestationen läggs åt sidan och lusten att skapa får styra.

Tid: Onsdagar 18.00 - 21.oo med start den 6 februari.
Soppa serveras till självkostnadspris från 17.00.
Plats: Flemingsbergs kyrka.
Ledare: Hannu Loundela, diakon 08 - 588 698 28
Pers Karin Skogar, uttryckande konstterapeut 08 - 588 698 24
Arrangör: Flemingsbergs församling i samarbete med Universitetskyrkan.
Kostnad: Gratis. Ingen föranmälan. Bara kom!

Vad är detta?

Vi erbjuder en kväll för dig som vill skapa och dela livserfarenheter med andra. Under kvällen skapar vi bilder elelr texter i ateljén. Samtidigt erbjuds fika i vårt café där de som vill samtala möts. Under kvällen får vi möjlighet att samtala och dela tankar och erfarenheter som äcks i mötet med bilderna. Vid några tillfällen erbjuder vi Bibelateljé i samband med SKAPAkvällarna. Då samlas de som önskar tillsammans med en präst. I Bibelateljén möter deltagarnas bilder en bibeltext.

Kontaktperson för Universitetskyrkan: Elisabet Ravelojaona, studentpastor.