Efter döden

Logga horisontell (002).png

Den 12 juni är det dags vårens sista träff med Interreligiöst Systerskap. 
Temat denna gång är: ”Efter döden.”

Vad tänker vi kring döden utifrån våra olika religiösa övertygelser? Vad tror vi händer efter döden? Hur påverkar det livet vi lever här och nu? Ta med dig dina tankar och funderingar, och gärna också en religiös text på temat!

Välkommen du som är ny och du som har varit med många gånger!
♀ ♀ ♀ 

TID:      Tisdag 12 juni, 18.00 - 20.00.

PLATS:  Centrum för Religionsdialog, Skolhuset, Kammargatan 13. 

FIKA:   Vi bjuder på kaffe/te och veganska/vegetariska smörgåsar. Eftersom vi är mitt uppe i Ramadan vet vi att alla inte kommer att vilja fika. Det är förstås helt okej och ingen behöver förklara sig. 

KONTAKTPERSON:
Vill du anmäla dig? Eller är du nyfiken och vill veta mer? Hör gärna av dig till Elisabet Ravelojaona, studentpastor.

Interreligiöst Systerskap är ett feministiskt och mångreligiöst forum, för dig som är kvinna och samtidigt delar erfarenheten av att vara religiös, troende eller sökande. Du hittar oss på Facebook både med en sida och en grupp. Gå gärna in och gilla oss för att vara uppdaterad om vad som händer!

Anmäl dig gärna till kontaktpersonen ovan, eller via vårt Facebookevent, som du hittar här.

Ps - Du vet väl att Interreligiöst Systerskap nu också finns på Instagram? Gilla oss gärna!