Andliga praktiker som jag gillar

Logga horisontell.jpg

Den 10 januari är det dags för nästa träff med Interreligiöst Systerskap. 
Temat denna gång är: ”Andliga praktiker som jag gillar.”

Pilgrimsvandring, retreat, meditation, yoga, andlig vägledning, bön, andaktsliv gudstjänst… De andliga praktikerna i våra olika religioner och traditioner är många. Vilka praktiserar du och vilka är mest givande för dig? Vi delar med oss av våra erfarenheter och samtalar om de andliga praktikernas betydelse i våra liv. Ta gärna med dig texter eller böcker på temat från din religiösa tradition.

Välkommen du som är ny och du som har varit med många gånger!
♀ ♀ ♀ 

TID:      Tisdag 10 april, 18.00 - 20.00.

PLATS:  Centrum för Religionsdialog, Skolhuset, Kammargatan 13. 

FIKA:   Vi bjuder på kaffe/te och veganska/vegetariska smörgåsar

KONTAKTPERSON:
Vill du anmäla dig? Eller är du nyfiken och vill veta mer? Hör gärna av dig till Elisabet Ravelojaona, studentpastor.

Interreligiöst Systerskap är ett feministiskt och mångreligiöst forum, för dig som är kvinna och samtidigt delar erfarenheten av att vara religiös, troende eller sökande. Du hittar oss på Facebook både med en sida och en grupp. Gå gärna in och gilla oss för att vara uppdaterad om vad som händer!

Anmäl dig gärna till kontaktpersonen ovan, eller via vårt Facebookevent: https://www.facebook.com/events/953466874802843/

Ps - Du vet väl att Interreligiöst Systerskap nu också finns på Instagram? Gilla oss gärna!