Systerskap stockholm.png

Det är äntligen dags för en ny termin tillsammans med Systerskap och Religionsmöte i Stockholm! 
♀ Observera att våra träffar är till för personer som definierar sig som kvinnor! ♀ 

Månadens tema är BÖN

Kvällens samtal inleds med en kort redogörelse över bönepraktiker inom olika religiösa traditioner. Därefter samtalar vi om vad bönen betyder för oss personligen, och hur vi gör när vi ber. Om vi ber det vill säga! Kanske är inte bön en del av din tradition, och då får du ta med dig det perspektivet in i samtalet. Du som brukar be får gärna "ta med dig" en bön till denna träff, så att vi som avslutning kan dela böner från våra olika traditioner med varandra. 

Välkommen du som är ny och du som har varit med många gånger!

FIKA: Vi bjuder på kaffe/te och veganska/vegetariska smörgåsar. 

TID: Tisdag 12 september, 18.00 - 20.00.

PLATS: Centrum för religionsdialogs lokaler som ligger i markplan på Kammakargatan 13, i hörnet av Adolf Fredriks kyrkogård. Närmsta tunnelbanestation är Rådmansgatan. Vi sätter upp en skylt på dörren innan träffarna så att alla hittar. 

Passa redan nu på att skriva upp datumen för de kommande träffarna i din kalender, så att du inte riskerar att missa dem: 10 oktober, 14 november & 12 december. Mer information om dessa träffar kommer senare!

KONTAKTPERSON:
Är du nyfiken och vill veta mer? hör gärna av dig! Elisabet Ravelojaona, studentpastor.