Besök hos Dominikansystrarna

Systerskap stockholm.png

Dags för terminens andra träff för Systerskap och Religionsmöte i Stockholm!
♀ Observera att våra träffar är till för personer som definierar sig som kvinnor! ♀ 

Tisdag 10 oktober 18.00 ses vi igen! Denna gång är vi välkomna till Dominikansystrarna, vars lokal ligger ungefär 10 meter nedanför den grönmålade grinden in till fastigheten Västmannagatan 83 – ingången till lokalen är direkt från gatan. Närmsta tunnelbana är Odenplan, uppgång Västmannagatan.

Där kommer syster Madeleine Fredell att ta emot oss. Det kommer att finnas fika som vanligt och kvällen är upplagd utifrån vår vanliga ordning. Kvällens tema är ”Gemenskap” och syster Madeleine kommer att dela med sig av sina tankar i den inledande delen. 

Obs! Den här gången är det lite extra viktigt att du anmäler ditt intresse för att komma. Meddela vår kontaktperson Elisabet Ravelojaona. Välkommen du som är ny och du som har varit med många gånger!

FIKA:   Vi bjuder på kaffe/te och veganska/vegetariska smörgåsar. 

TID:      Tisdag 10 oktober, 18.00 - 20.00.

PLATS: Västmannagatan 83, T-bana Odenplan, uppgång Västmannagatan

Under hösten ses vi även den 14 november & 12 december. Mer information om dessa träffar kommer senare!

KONTAKTPERSON:
Är du nyfiken och vill veta mer? hör gärna av dig! Elisabet Ravelojaona, studentpastor.