Tänd ljus!

Ljuständning för fred.

Ljuständning för fred.

Låt inte mörkret hindra dig att söka ljuset!
Och när du funnit det, låt andra se, pröva, övertyga sig.
Vill du att ljus ska leva, tänd då hos andra samma längtan.

Tänd frimodighetens ljus i rädslans mörker.
Tänd rättens ljus i korruptionens mörker.
Tänd trons ljus i förnekelsens mörker.
Tänd hoppets ljus i förtvivlans mörker.
Tänd kärlekens ljus i dödens mörker.

Tänd ljus!

Ord av Bo Setterlind

Varje tisdag 12.00 - 12.30 möts vi i Stillhetens rum på Södertörns Högskola (MA 607) för att tända ljus för fred. Vi kan behöva få tända ljus konkret, för att påminna oss om hur mycket den lilla, fladdrande lågan faktiskt påverkar sin omgivning. Det spelar roll vad vi gör och vad vi säger. Små ord och till synes små handlingar kan vara små steg för fred och försoning.

/Elisabet Ravelojaona